Boruc ratuje “Świętych”
2013.03.11 / Grzegorz Boczar
TAGI: artur boruc radosław majewski
Share |
Artur Boruc uratował remis dla ekipy Southampton w wyjazdowym meczu angielskiej ekstraklasy z Norwich. Bramkarz „Świętych” obronił rzut karny w doliczonym czasie gry i mecz zakończył się wynikiem 0-0. Inni polscy piłkarze zaliczyli mniej udany weekend.

Artur Boruc / fot. saintsfc.co.uk

Sędzia spotkania w Norwich, Mark Clattenburg, podyktował jedenastkę za wydumany faul Luke’a Shaw na Grancie Holcie. Karnego wykonywał sam Holt, czołowy strzelec „Kanarków; uderzył nieźle – silnie, niedaleko słupka – jednak Boruc popisał się naprawdę dobrą interwencją i odbił piłkę w bok. Wcześniej Artur w podobny sposób obronił strzał Roberta Snodgrassa z wolnego. Był to trzynasty występ Polaka w barwach beniaminka.

Na dziewięć kolejek przed końcem sezonu zespół z południowego wybrzeża zajmuje 16. miejsce w tabeli, mając cztery oczka więcej niż najlepszy w strefie spadkowej Wigan. Jeśli „Święci” utrzymają się w Premier League dzięki jednemu punktowi przewagi, będą wiedzieć, komu dziękować… W najbliższą sobotę Southampton podejmuje Liverpool.
Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański mieli teoretycznie wolny weekend, gdyż mecz Arsenalu z Evertonem został przełożony (The Toffees mieli w sobotę mecz Pucharu Anglii z Wigan), a rezerwowy zespół zmierzy się z Southampton dzisiaj.

Rado-cha w Nottingham trwa

Spośród Polaków występujących w klubach Championship, powody do zadowolenia miał tylko Radosław Majewski. Jego Nottingham Forest wygrali piąty mecz z rzędu, pokonując Wolverhampton Wanderers 3-1, i awansowali na szóste miejsce, dające prawo gry w barażach o awans. Rado, który w minionym tygodniu dostał powołanie do kadry (po trzech latach przerwy), grał przez 62 minuty i tym razem gola nie zdobył. Z kolei Sławomir Peszko nie znalazł się w kadrze „Wilków” na to spotkanie. Wolverhampton, spadkowicz z Premier League, jest bardzo poważnie zagrożone kolejną degradacją.
Majewski i spółka wskoczyli do strefy play-off kosztem Brighton, które poległo 0-1 w Bolton. „Mewy”, jak zwykle z Tomaszem Kuszczakiem w bramce, zagrały dobry mecz, zdaniem trenera Gusa Poyeta był to ich najlepszy występ na wyjeździe od dłuższego czasu. Ale to gospodarze cieszyli się z gola (silny strzał Marcosa Alonso w 20. minucie) i z piątego z kolei zwycięstwa.

Pomocnik Tomasz Cywka miał w sobotę rzadką okazję zmierzenia się z gwiazdami światowego formatu. Jego Barnsley wystąpiło przeciwko Manchester City, na jego stadionie. Aktualni mistrzowie Anglii nie pozwolili na powtórkę z historii (w 2008 r. Barnsley dotarło do półfinału FA Cup, eliminując m.in. Liverpool i Chelsea), przeciwnie – zmiażdżyli przyjezdnych 5-0. Carlos Tevez, dwa dni wcześniej aresztowany za jazdę samochodem bez uprawnienia, za każdym razem „odjeżdżał” zawodnikom Barnsley i w sumie ustrzelił hat-tricka. Goście potrzebowali blisko godziny, by zagrozić bramce MC. Uczynił to rezerwowy Jacob Mellis, który chwilę wcześniej zmienił Cywkę. – Żałuję, że nie wystawiłem Mellisa do wyjściowego składu. Z nim wyglądaliśmy lepiej – powiedział menedżer Barnsley, David Flitcroft. Jego zespół teraz może się skupić na walce o utrzymanie. Na 11 kolejek przed końcem Barnsley zamyka tabelę Championship.

W protokole z meczu FA Cup znalazł się także Grzegorz Sandomierski. Nasz bramkarz od lutego, po rezygnacji Paula Robinsona, jest nr 2 w Blackburn Rovers i w niedzielę zasiadł na ławce rezerwowych na stadionie w Millwall. Padł tam remis 0-0; powtórka w najbliższą środę, zwycięzca zagra w półfinale (na Wembley) z Wigan.
Już jutro trzy kolejne mecze w Championship, m.in. Barnsley podejmuje Brighton.

Bramkarze zrobili swoje…

Dwaj Polacy strzegący bramek wywiązali się ze swoich obowiązków najlepiej jak mogli; zawiedli ich koledzy z pola, w obu przypadkach było 0-0.

Bartosz Białkowski czterokrotnie ratował Notts County w meczu League One w Crawley. „Sroki” przedłużyły serię bez porażki do siedmiu spotkań, ale w klubie po cichu jeszcze liczą na udział w play-offach, a remisy nie pomogą w osiągnięciu celu. NC zajmuje dziesiąte miejsce, mając siedem oczek straty do szóstego obecnie Brentford. Jutro zagra u siebie z Preston.

Grający ligę niżej Exeter City, z Arturem Krysiakiem między słupkami, zremisowało na wyjeździe z Fleetwood, które nie może strzelić gola od ponad 500 minut. Exeter jest na siódmej pozycji, ostatniej gwarantującej baraże o awans; o pięć punktów wyprzedza Southend. We wtorek na mecz do Devonu przyjeżdża lider z Gillingham.
Świetna seria drużyny Adriana Cieślewicza – Wrexham, zakończyła się niespodziewanie na boisku przeciętnego Dartford (2-1). Była to pierwsza porażka ekipy z Walii w lidze od 21 grudnia, od tamtej pory przyszło osiem zwycięstw i pięć remisów. Cieślewicz wszedł do gry w 84. minucie. Wrexham pozostaje liderem ligi Conference, bilansem bramek wyprzedzając Kidderminster i Mansfield (do League Two awansuje jeden zespół); jutro wyjeżdża do zagrożonego spadkiem Lincoln City.

W szkockiej ekstraklasie kolejny punkt dopisało sobie Dundee Utd, z Radosławem Cierzniakiem w bramce. Po wyjazdowym remisie 0-0 z St. Mirren, „Mandarynki” są na siódmym miejscu i wciąż muszą się mocno starać, by znaleźć się w czołowej szóstce ligi przed drugą rundą.

Łukasz Załuska, drugi bramkarz Celticu, oglądał z ławki mecz, w którym doszło do dużej niespodzianki. Mistrzowie Szkocji ulegli na wyjeździe 2-3 Ross County, choć po 21 minutach prowadzili 2-0. Beniaminek z Highlands ma szansę na miejsce w Lidze Europejskiej, tym niemniej – wobec karnej degradacji Rangersów – każda porażka Celtiku w krajowych rozgrywkach to wydarzenie. The Boys pozostają na czele tabeli, z 15-punktową przewagą nad Motherwell. W najbliższy weekend: Celtic – Aberdeen, Dundee Utd – Dundee FC.