Historyczne zwycięstwo reprezentacji Polski
2014.10.12 / Daniel Kowalski z Warszawy
TAGI: reprezentacja adam nawałka wojciech szczęsny
Share |
To była niezapomniana noc dla całej piłkarskiej Polski. Po raz pierwszy w historii pokonaliśmy bowiem reprezentację Niemiec, która przecież nie tak dawno sięgnęła po tytuł mistrza świata, gromiąc po drodze między innymi Brazylię aż 7-1.

Wojciech Szczęsny nie mógł uwierzyć w to co się stało / Fot. Daniel Kowalski

Z Warszawy pisze Daniel Kowalski

Od pierwszego gwizdka sędziego inicjatywę na boisku posiadali podopieczni Joachima Loewa, ale niewiele z niej wynikało, bo formacja defensywna "biało-czerwonych" spisywała się w sobotni wieczór bardzo dobrze, a bramkarz Wojciech Szczęsny wręcz rewelacyjnie. Zdaniem wielu obserwatorów golkiper Arsenału Londyn swoją postawą przyćmił słynny wyczyn Jana Tomaszewskiego na Wembley, bez wątpienia był jednak bohaterem tego meczu.

Pierwsza odslona, mimo wielu okazji naszych rywali kończy się więc bezbramkowym remisem, co dla naszych piłkarzy już było pewnego rodzaju sukcesem. Wybrańcy Adama Nawalki nie zamierzali jednak na tym poprzestać. Na drugą połowę Polacy wyszli jeszcze bardziej zmotywowani.

W 51. minucie meczu Stadion Narodowy po raz pierwszy oszalał z radości. Po akcji prawą stroną boiska Łukasz Piszczek wrzuca piłkę na pole karne, a tam pojawia się Arkadiusz Milik, który strzałem głową kieruje piłkę do bramki bezradnego Neuera. Stracony gol spowodował, że Niemcy zaatakowali z jeszcze większym impetem. Raz po raz stwarzają kolejne bramkowe okazje, jednak Szczęsny pozostaje niepokonany. W końcówce meczu mieliśmy też sporo szczęścia, bo tylko kilku centymetrów brakowało, by piłka po potężnym uderzeniu Lukasa Podolskiego, zamiast na poprzecce, zatrzepotała w naszej bramce.

Gdy stadionowy zegar wskazywał już 88. minutę meczu polscy kibice po raz drugi padli sobie w ramiona. Wprowadzony jedenaście minut wcześniej Sebastian Miła wykorzystuje idealne podanie Roberta Lewandowskiego i strzałem z pierwszej piłki ustala rezultat spotkania.

Na pomeczowej konferencji prasowej nasz trener nie krył zadowolenia, cieszył się przede wszystkim z tego, ze jego podopieczni w stu procentach zrealizowali plan taktyczny, nad którym tak długo pracowali nad przedmeczowych zgrupowaniach. Z kolei Joachim Loew poza skutecznością, nie miał zadnych zastrzeżeń do swoich graczy, bo zagrali jego zdaniem zagrali całkiem dobry mecz. Obaj trenerzy zgodnie podkreślili, że to dopiero początek walki o eliminacyjne punkty, a najwazniejszy jest przecież efekt końcowy, czyli awans do piłkarskich mistrzostw Europy, które za dwa lata odbędą się we Francji.

O tym jak wielka była to niespodzianka przekonali się nawet sami kibice, którzy zamiast tradycyjnego "Nic się nie stało! Polacy, nic się nie stało" skandowali: "Jak to się stało?! Polacy, jak to się stało?".

POLSKA - NIEMCY 2-0 (0-0)

1-0 51 min. Arkadiusz Milik
2-0 88 min. Sebastian Miła

Żółte kartki: Łukasz Szukała, Robert. Lewandowski, Łukasz Piszczek
(Polska) - Jerome Boateng, Karim Bellarabi (Niemcy)

Sędziował: Pedro Proenca (Portugalia)
Widzów: 56 934

Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Łukasz Szukała, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak (od 84 min. Artur Jędrzejczyk) - Kamil Grosicki (od 71 min. Waldemar Sobota), Grzegorz Krychowiak, Tomasz Jodłowiec, Arkadiusz Milik (od 77 min. Sebastian Miła), Maciej Rybus - Robert Lewandowski. Trener: Adam Nawałka.

Niemcy: Manuel Neuer - Antonio Rudiger (od 83 min. Max Kruse), Jerome Boateng, Mats Hummels, Erik Durm - Karim Bellarabi, Christoph Kramer (od 71 min. Julian Draxler), Toni Kroos, Mario Gotze, Andre Schurrle (od 77 min. Lukas Podolski) - Thomas Muller. Trener: Joachim Loew.